Struktura strony www Zakładu – kolejne propozycje

 

struktura-strona www-naglowek

7 marca 2008 – zajęcia – porównywanie struktur, podział pracy

Studenci a dokładniej 3 studentki przygotowały własną strukturę strony www zakładu na bazie wcześniej zaprezentowanych materiałów. W każdej z nich odnaleźliśmy parę istotnych elementów, które warto rozwijać.

Karolina Chmiel wykonała przegląd podobnych stron WWW. Dostrzegła w nich wiele wad (pomijając graficzny aspekt): przede wszystkim duży natłok informacji, brak hierarchii ważności elementów. Wiele ze stron polskich jest bardzo podobna do siebie, zwłaszcza pod względem układu strony jak i graficznej „fantazji”. Strony zagraniczne są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Karolina wypisywała, które elementy z menu najczęściej powtarzają się na stronach, jakie elementy wyróżniają stronę od innych. Szczegółowa analiza będzie przedstawiona na następnych zajęciach. Wnioski płynące z takiej analizy będą cennymi dla nas informacjami, ponieważ pozwolą nam zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami, z zaletami niektórych rozwiązań.

W prezentowanej przez Karolinę strukturze na głównej stronie mamy 4 elementy:
O NAS
DZIAŁALNOŚĆ
WYDARZENIA
KONTAKT

Najbardziej rozbudowana jest część: DZIAŁALNOŚĆ, która dzieli się na 2 działy:
TEORIA i PRAKTYKA.
TEORIA obejmuje
1. opisy stosowanych narzędzi: w tym wypadku testów wizualnych
2. publikacje
3. porady: lista zagadnień z poradami + forum na którym można zadać pytanie

Praktyka natomiast obejmuje działalność pedagogiczną : prowadzony przedmiot, bieżące prace, wykłady oraz archiwum prac studenckich.

Jest to kolejne spojrzenie na strukturę strony zakładu, z których niektóre elementy są warte przemyślenia. Zwłaszcza podział teoria – praktyka, który można wykorzystać nie tylko przy zakładce DZIAŁALNOŚĆ.

Kolejnym aspektem poruszonym przez Karolinę jest nawigacja na stronie. Mianowicie zwróciła uwagę na dwa rodzaje użytkowników: osoby nowe i stali „bywalcy” (studenci). Mianowicie zastanawiała się nad ułatwieniem/przyspieszeniem dojścia do konkretnych informacji na stronie dla osób, które dobrze znają portal i chcą szybko wrócić do podstrony, która ich interesuje. W związku z tym zastanawia się nad stworzeniem graficznej postaci struktury i wg niej odbywałoby się poruszanie po stronie. Wówczas odsłonięte są wszystkie poziomy, elementy i jeśli dobrze znamy już stronę jest to dla nas wygodne narzędzie do dynamicznego poruszania się po stronie.

Gosia Kapek w swojej pracy nad strukturą zakładu zwróciła uwagę na bardzo ciekawy aspekt, mianowicie strona WWW byłaby również przestrzenią dla społeczności, którą łączą wspólne zainteresowania (w tym wypadku badania nad percepcją, interakcją…). Jej pomysł na strukturę wygląda następująco:
Elementy strony głównej:
DZIAŁALNOŚĆ, ZNAJDŹ NAS, BADANIA, MY, NASZA SPOŁECZNOŚĆ, WYDARZENIA, NAUKA, PUBLIKACJE.

Tutaj podział na I poziomie jest bardziej skomplikowany – więcej elementów o zawężonym zakresie.
W tej propozycji zakładka DZIAŁALNOŚĆ obejmuje tylko pedagogikę i opis kadry zakładu.
Najbardziej rozbudowanym elementem jest MY, NASZA SPOŁECZNOŚĆ, która zawiera:
FORUM, WYKŁADY ON-LINE, ZAGADKI WIZUALNE, DOWNLOAD.

Po wspólnej dyskusji doszliśmy do wniosku, że warto tę część strony rozbudować. W dobie kiedy portal nasza-klasa bije rekordy liczby osób zarejestrowanych, fora prężnie działają i prędzej można się zaprzyjaźnić z kimś włączając komputer niż wychodząc z domu, ewidentnie widać potrzebę wśród społeczeństwa przynależności do grup wspólnych „zainteresowań”. Po za tym mogłoby to być miejsce pozyskiwania „świeżej krwi” do zespołu Zakładu a zarazem pole komunikacji i współpracy on-line.

Zastanawialiśmy się również, które elementy dotychczasowej bardzo rozbudowanej struktury są zbędne. Czy nie powinno być tak, że po wejściu na stronę od razu jesteśmy poinformowani czego dotyczy strona – poprzez obraz i treści? W jaki sposób zaprezentować, że badamy percepcję? Zajmujemy się racjonalizowaniem działań projektanta komunikacji wizualnej oraz interakcji. Jak pokazać Interakcję w np. w logo zakładu? Może jakąś zasadę prezentacji, może wymuszenie reakcji na odbiorcy?

Te zagadnienia głównie frapują Dominikę Bablok ostatnią uczestniczkę naszego zespołu.

podsumowanie:

Karolina – analiza podobnych stron, wizualna forma struktury

Gosia – społeczność – tworzenie wspólne przestrzeni,

Dominika – interakcja: jak ją pokazać?

Reklamy