Gosia Kapek – internet łączy ludzi? (internetowe społeczności)

 

wayn-naglowek

/Projekt realizowany w ramach Pracowni Badań Wizualnych, IV rok wzornictwo, semestr letni, rok akademicki 2008/2009/
Gosia zajmuje się analizą portali zrzeszających grupy społecznościowe, które skupiają użytkowników związanych wspólnymi zainteresowaniami.Takie portale zapewniają nam możliwości bycia aktywnym, uczestnikiem wspólnych dyskusji, wymiany zdań. Również pozwalają na wymianę wiedzy, doświadczeń pomiędzy członkami.

Fenomen takich „miejsc” jest związany z:
– poczuciem przynależności do wybranej grupy,
– możliwością wymiany doświadczeń, własnych spostrzeżeń,
– odnalezieniem osób o podobnych zainteresowaniach (można się dzielić własnymi spostrzeżeniami z osobą, która nas rozumie, podobnie myśli, ma podobne doświadczenia)
– możliwością proszenia innych ludzi o pomoc bez zapłaty, bez rewanżu – jeśli nam pomagają to dla celów wyższych
– potrzebą kontaktu (poznawanie nowych ludzi – odległość nie ma znaczenia, możemy podyskutować z osobami z innych kontynentów, zapytać o pogodę w Tokio 😉

Zaufanie do portalu budowane jest poprzez fakt rekomendacji.
Członkostwo w danej społeczności jest możliwe tylko w momencie, gdy otrzymam zaproszenie od aktualnego członka. Osoby, które są członkami nie są przypadkowymi osobami.
Taka sytuacja daje nam pewność, że opnie które uzyskam są fachowe.

Gosia zbiera dane z poszczególnych portali, kategoryzuje je.

Wypisuje również elementy portalu, które można wykorzystać przy projekcie strony zakładu badań wizualnych i interakcji (elementy interesujące, funkcjonalne, sposoby tworzenia grup, wyszukiwania informacji, ludzi)
Warto również zastanowić się jacy będą potencjalni przyszli użytkownicy portalu – czego mogą oczekiwać? Jakie będą ich oczekiwania?

W związku z tym ma zamiar przeprowadzić ankietę wśród studentów, znajomych. Określenie tych potrzeb będzie kluczowe przy projektowaniu części „społecznościowej” strony Zakładu Badań Wizualnych i Interakcji.

Reklamy