Klawiatura, joystick, pilot, myszka, touchpad… co dalej?

Pamiętam jak kiedyś oglądanie telewizora nie mogło być permanentnym leżeniem na kanapie. Kiedy znudził nam się program trzeba było wstać, podejść do „pudła z obrazem” i przekręcić odpowiednie pokrętło, bądź wcisnąć odpowiedni guzik. Dzisiaj jest to sytuacja nie do pomyślenia, bez pilota oglądanie telewizji byłoby utrudnione, tym bardziej w sytuacji, gdy stacji nie są dwie a miliony.

Funkcją pilota jest operowanie wyświetlanym obrazem z odpowiedniej odległości.
Czy wyobrażamy sobie teraz obsługę komputera bez myszki? Kiedy w komputerach królował BIOS, czy klawiatura była wystarczająca? Myślę, że tak ale tylko dla wybrańców pasjonujących się informatyką. Dla przeciętnego użytkownika sprawiało to problem. Samo obsługiwanie gier przy pomocy tylko klawiatury wymagało od gracza dużej wprawy. Gdy pojawia się joystick wyrażenie emocji i energii gracza jest zdecydowanie łatwiejsze. Nie musi on naciskać odpowiednich, malutkich klawiszy klawiatury tylko wykonuje dynamiczne, bardziej naturalne ruchy. Salony gier nastawione są na rozrywkę, w postaci automatów do gier, których producenci prześcigają się w odwzorowaniu rzeczywistości. Kiedy jedziemy wirtualnym bolidem, wrażenia są tak realistyczne, że emocje i adrenalina są na najwyższym poziomie.
Skromna szara myszka, pozwalająca odwzorowywać na ekranie ruchy ręką czy touchpad to kolejne dowody na to, że obsługa urządzeń elektronicznych staje się coraz łatwiejsza a przede wszystkim „naturalniejsza”. Przez słowo „naturalniejsza” rozumiem sytuację, w której obsługa urządzenia łączona jest z naturalną aktywnością ruchową człowieka.

Jaki będzie kolejny krok by ułatwić komunikację człowiek komputer?
Myślę, że klucz tkwi w sytuacji, gdy wyrzucimy klawiaturę, pilot, myszkę. Nie będzie potrzebny żaden pośrednik.
To my będziemy sygnałem dla urządzenia, może poprzez:
nasz ruch?
nasz głos?
mrugnięcie oka?
nasza myśl?

Myślę, że wszystko przed nami a kolejnym krokiem będzie sytuacja, gdy odpowiedni ruch człowieka będzie sygnałem komendy dla urządzenia.

Reklamy