Projekt badania interakcji /Paulina Żak/

paulina-zak-3

/Projekt realizowany w ramach przedmiotu Badania Użyteczności, II rok wzornictwo, semestr letni, rok akademicki 2013/2014/ więcej informacji o założeniach projektu /

Celem projektu jest zaprojektowanie interfejsu składającego się z 9 kwadratów, na obszarze których kliknięcie lub najechanie kursorem uruchamia różne interakcje (zmiany wyglądu interfejsu). Projekt interfejsu zakłada istnienie stanu końcowego, do którego musi dojść użytkownik. W zaprojektowanym przez Paulinę Żak interfejsie kliknięcie powoduje obrót o 90 stopni (w prawo lub w lewo) klikanego elementu i elementów stykających się z nim narożnikami. Drugie kliknięcie powoduje powrót kwadratu do pozycji początkowej. Wzór znajdujący się na poszczególnych przyciskach-kwadratach można ułożyć w jedną całość i takie właśnie jest zadanie uczestników badania, które zostało zaplanowane, by sprawdzić jak szybko użytkownicy zrozumieją zasadę działania interfejsu.

 

W badaniu brały udział 3 grupy użytkowników podzielone ze względu na wiek:
DZIECI 5 -12 lat DOROŚLI 18- 30 lat STARSI 50 – 60 lat

Badanie składało się z 3 etapów – każdy użytkownik obsługiwał interfejs 3 razy. W ten sposób można było sprawdzić, czy nastąpił proces uczenia się i czy przy kolejnych podejściach użytkownikom łatwiej jest dojść do stanu końcowego interfejsu.

Przykład:

Zapis drogi użytkownika numer 9 bez wcześniejszego zapoznania się z interfejsem oraz zapis drogi po zapoznaniu się z interfejsem. Użytkownik ma 50 lat i od 2 lat korzysta z komputera i Internetu.

zak

 

Badany numer 9 za pierwszym razem wykonał zadanie w najdłuższym czasie 2:35 (jest to najdłuższy czas). Po zrozumieniu zasady działania interfejsu kolejne badania trwały kolejno 26 i 24 sekundy i są to jedne z najkrótszych osiąganych czasów. Po za tym w badaniu 2 i 3 użytkownik doszedł do stanu końcowego wykonując najmniejszą możliwą ilość kliknięć do osiągnięcia właściwego rezultatu. Podczas badania 1 badany uczył się zasady działania interfejsu, świadczą o tym dwukrotne kliknięcia w ten sam element, w celu sprawdzenia ruchu jaki wykonają. W kolejnych podejściach kolejne kliknięcia były przemyślane i nieprzypadkowe.

Tak zachowywał się jeden użytkownik, jeśli chcesz zapoznać się z wynikami dla pozostałych uczestników badania zachęcamy do zapoznania się z pełnym raportem z badań:

Paulina-zak-issuu

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Projekt badania interakcji /Paulina Żak/”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s