Co nas przyciąga a co zniechęca do odwiedzania stron www?

/Studenci II roku wzornictwa opisują gdzie „serfują w internecie” /

Studenci II roku wzornictwa będą zajmować  się w semestrze zimowym analizą i badaniami użyteczności wybranych portali internetowych. Przed rozpoczęciem prac przeprowadziliśmy wspólnie dyskusję, które strony www najczęściej odwiedzamy i z jakich powodów. Podczas prezentowania ulubionych, studenci opisywali co decyduje o tym, że spośród miliona różnych stron właśnie ta zwróciła ich uwagę i postanowili ją zaprezentować. Okazało się, że powodów jest wiele i to bardzo różnych.

Poniżej przegląd prezentowanych stron www, które budziły najwięcej emocji, zarówno pozytywnych jak i negatywnych.
Strony ciekawe, dziwne, zaskakujące, urzekające, pożyteczne, uzależniające, dziwne a nawet wywołujących ciarki…

 

Zaskoczyły nas

strony internetowe.indd

zaprezentowała i skomentowała Nina Duda
Ładnie naprawię – strona, która urzekła mnie ideą i wyglądem. Jest to portal zrzeszający osoby, które potrafią dokonać różnych napraw, oraz osoby, które naprawy potrzebują (od naprawy samochodu do przyszycia oderwanej łapki oraz liftingu starego pluszowego misia). Jest to strona o bardzo estetycznej grafice w stonowanych odcieniach niebieskiego i szarości. Jest prosta w obsłudze, do korzystania z niej zachęca wyjątkowa nazwa: „ŁADNIE NAPRAWIĘ – artyści w swoim fachu”.

 

 

strony internetowe.indd

zaprezentowała i skomentowała Nina Duda
Ile waży – internetowa baza zważonych produktów spożywczych. Strona, z której często korzystam, pomocna jest przy obliczaniu ilości składników w przepisach oraz podczas różnego rodzaju diet. Znajdują się na niej fotografie wielu produktów spożywczych prezentujące różne metody odmierzania ilości składników: odmierzanie w szklankach, łyżkach, łyżeczkach, garściach i sztukach. Przy zdjęciu każdej porcji podana jest jej waga i wartości odżywcze (dla 100g produktu oraz ilości widocznej na fotografii). Znajdują się tam również wykresy pokazujące w jakim czasie spali się kalorie przyswojone w danej porcji (podczas wykonywania różnych czynności np. spaceru, czy jazdy samochodem). Dostępny jest również przelicznik jednostek oraz porównywarka wartości odżywczych. Podoba mi się, że wszystkie fotografie na stronie mają podobny charakter, dzięki czemu tworzą spójną całość z całą szatą graficzną portalu.

 

 

patrycja-paprotnyprezentacja_strony-2

patrycja-paprotnyprezentacja_strony-3

zaprezentowała i skomentowała Patrycja Paprotny
slaveryfootprint.org – to interesująca, zaskakująca strona, która porusza bardzo istotny problem w nietuzinkowy sposób. Kupując smartfona, kawę czy koszulkę korzystamy z pracy niewolników, którzy pracują przy ich wytworzeniu. Teraz dzięki specjalnej aplikacji sprawdzimy, ilu pracowało przy produktach przez nas zakupionych. Projekt nazywa się Slavery Footprint i został stworzony przy współudziale amerykańskiego Departamentu Stanu.
A ty ilu masz niewolników?

 

 

rozwijają nasze zainteresowania

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-7

 

zaprezentował i skomentował Kamil Kowalczyk
Www.byrontalbott.com – Byron Talbott to mój faworyt wśród kucharzy, blogerów i osób prężnie działających w internecie. Wciąż zaskakuje swoimi pomysłami na nietuzinkowe i pyszne dania, a przepisy które publikuje zawierają informacje jak krok po kroku stworzyć smaczny posiłek, czyli raj dla podniebienia. Polecam!

 

 

Prezentacja str.internetowe.indd

zaprezentowała i skomentowała Agnieszka Uchyła /dla entuzjastów gotowania/
Kwestia smaku to strona, którą warto odwiedzać przede wszystkim ze względu na treść. Można znaleźć tam przepisy na proste dania, ale są też przepisy bardziej wyszukane i trudniejsze w wykonaniu. Są to przepisy sprawdzone i zawsze się udają. Poza tym strona jest przejrzysta, łatwo znaleźć to czego się szuka dzięki logicznie poukładanym kategoriom. A na stronie głównej zawsze znajdują się przepisy z użyciem aktualnie dostępnych produktów sezonowych, np. jesienią z dynią.

 

 

prezentacja stron internetowych_badania_HS-1

prezentacja stron internetowych_badania_HS-2

zaprezentowała i skomentowała Hanna Sieńko
Love Coock Share – nic dodać nic ująć, portal dla kochających piękno pichcenia i dzielenia się swoimi dziełami
PS W bardzo pięknym wydaniu!

 

 

Analiza stron internetowych  Adam Szczyrba wzornictwo II rok 201

zaprezentował i skomentował Adam Szczyrba
Grapplerinfo.pl odwiedzam:
ze względu na zawartą treść która mnie interesuje,
– rzetelne informacje ze świata sportu,
– łatwość poruszania się po niej,
– interesującą szatę graficzną,
– dużą ilość zdjęć, filmów, gifów.
Polecam!

 

 

Analiza stron internetowych  Adam Szczyrba wzornictwo II rok 201

zaprezentował i skomentował Adam Szczyrba
http://www.absolut.co- odwiedzam:
– ze względu na moje zainteresowania,
– estetyczny wygląd,
– łatwość poruszania się,
– obszerną bazę drinków, porad oraz nowości ze świata alkoholi.

 

 

BU_Katarzyna_Szczepańczyk-epodroznik

zaprezentowała i skomentowała Kasia Szczepańczyk
Wybrałam stronę http://www.e-podroznik.pl jako przykład bardzo użytecznego portalu, który pozwala na odnalezienie różnych środków komunikacji, zarówno bezpośrednich jak i z przesiadkami. Dodatkowym atutem portalu jest mapka pokazująca trasę. Dla osób nie posiadających samochodu świetne narzędzie w podróżach do nowych miejsc.

 

 

Beznazwy-1

zaprezentowała i skomentowała Magda Nedyńska
– szlaki.net.pl – przewodnik górski, kalkulator czasu przejścia szlaków
– stronę odwiedzam bo zawiera rzetelne i ciekawe treści
– projekt graficzny i nawigacji budzi zastrzeżenia, zwłaszcza dobór kolorów i kontrastów kolorystycznych w prezentowanych mapach.
– ciekawy pomysł na stronę, bardzo pożyteczny i pomimo „niedociągnięć wizualnych” korzystam.

 

 

BU_Katarzyna_Szczepańczyk-6

zaprezentowała i skomentowała Kasia Szczepańczyk
Www.speechyard.com to strona służąca do nauki języka angielskiego poprzez oglądanie filmów z angielskimi napisami. W portalu zaproponowano cztery sposoby nauki nowych słówek, nie przeszkadzających w oglądaniu filmu. Przetestowałam i korzystam. Plusem jest możliwość gromadzenia na własnym koncie listy niezrozumiałych słówek. Minusem jest brak możliwości wyłączenia forum oraz trudne poruszanie się we własnym profilu użytkownika.

 

 

badanie użyteczności.indd

zaprezentowała i skomentowała Marta Karkocha
GeekWeek to portal dla fanów gadżetów, nowinek technicznych i wynalazków. Można tu znaleźć najciekawsze artykuły dotyczące różnych dziedzin podzielonych na 6 kategorii: TECHNOLOGIA,  NAUKA, STYL ŻYCIA, ROZRYWKA, MOTORYZACJA, KULTURA I SZTUKA. Często odwiedzam i często daję się zaskoczyć ciekawą informacją.

 

 

Beznazwy-1

zaprezentowała i skometowała fanka „Trójki” Magda Nedyńska
Odwiedzam stronę www radiowej Trójki ponieważ:
– zawsze znajdę tutaj aktualne informacje,
– strona posiada przejrzysty interfejs użytkownika,
– zastosowany projekt układu strony pozwala na przejrzyste zaprezentowanie dużej ilości informacji na jednej stronie,|
– dzięki czemu łatwo wyszukuje się informacje,
– aaa i przyciąga mnie pozytywna, żywa kolorystyka 🙂

 

 

 

„dizajnerskie”

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-5

LUBIMY WSZYSCY!!!

 

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-6

zaprezentował i skomentował Kamil Kowalczyk
Strona Lookbook- jako fan polskich i zagranicznych bloggerów i projektantów stronę odwiedzam regularnie, praktycznie codziennie. Jest to bezpłatny serwis społecznościowy związany z modą, oraz fotografią. Został założony przez Yurija Lee w San Francisco w 2008 roku. Inspiracją dla stworzenia tej witryny była moda uliczna. Portal zrzesza ludzi zainteresowanych modą. Podział stylizacji dzieli się na: marki, państwa pochodzenia właścicieli profilu oraz rodzaje części garderoby występujące w danym looku. Na stronie istnieje możliwość głosowania na najlepsze stylizacje, profile i dodawać je do ulubionych. Dzięki postom użytkowników mogę dowiedzieć się o najnowszych trendach na nadchodzący sezon. Portal umożliwia mi również publikowanie swoich własnych stylizacji. Polecam!

 

 

BU_Marta_Weglarska_prezentacja_stronyinternetowe-5

zaprezentowała i skomentowała Marta Węglarska
Internetowy dwutygodnik odwiedzam z przyjemnością.  Na takie pozytywne wrażenie składa się kilka czynników:
– atrakcyjna szata graficzna poprzez zastosowanie odpowiedniego układu, typografii i  oszczędnej kolorystyki
– przejrzyste menu (logiczny podział na kategorie)
– wyszukiwarka na stronie
– segregacja felietonów ze względu na różne preferencje (data dodania, autor, tematyka) co ułatwia wyszukiwanie interesujących nas treści.

 

 

strony internetowe.indd

zaprezentowała i skomentowała Nina Duda
Pan tu nie stał – Jeden z najładniejszych sklepów internetowych. Strona (jak również artykuły znajdujące się w ofercie) w nowoczesny i bardzo estetyczny sposób oddają klimat PRLu. Dostępne towary reklamowane są przez dobrej jakości fotografie. Kolejnym plusem sklepu jest bardzo prosta, intuicyjna obsługa.

 

 

JuliaPolok610-6

zaprezentowała i skomentowała Julia Polok
– strona, na której znajdują się tylko filmy dotyczące designu, architektury, sztuki,…
sinspiracja
– jest często aktualizowana;
– oglądając filmy prezentujące projekty mogę bliżej poznać projekt – jak działa, jak był wytwarzany, a nawet sylwetkę projektanta;
– podoba mi się wygląd, bez zbytecznych reklam, nie ma dużo tekstu;
– bardzo prosta w użyciu – na stronie homepage lista elementów pogrupowana jest według daty publikacji (od najnowszych), prezentowane filmy można przeglądać również według kategorii wyróżnionych w górnym menu;
– jest dostępna dodatkowa funkcja wyszukiwania – aczkolwiek nigdy jej nie używam
– w menu zakładka ,,udalosti,, znajdują się informacje o nadchodzących wydarzeniach związanych z dizajnem (festiwale, konkursy).

 

 

Krystyna Strzeszewska

zaprezentowała i skomentowała Krysia Strzeszewska 
Zaprezentowała stronę Design Alive, ponieważ chciałam ją przedstawić pozostałym uczestnikom zajęć. Jest to ciekawy portal o dizajnie, często aktualizowany, z interesującymi artykułami przygotowywanymi zawsze na odpowiednim poziomie /redakcja tesktów i fotografia/. Prezentowane w nim treści, projekty są zawsze warte uwagi.

 

 

Krystyna Strzeszewska-tumbrl

zaprezentowała i skomentowała Krysia Strzeszewska 
Tumblr to platforma mikroblogowa, która umożliwia łatwe udostępnianie wszelkiego rodzaju treści: teksty, zdjęcia, cytaty, linki, muzykę i klipy wideo za pomocą różnych urządzeń: komputer, telefon, tablet. Zaletą portalu jest łatwość jego obsługi oraz możliwość przeglądania wielu zdjęć, w taki sposób, że zawsze znajdzie się to czego się szuka. Dodatkowo portal umożliwia zapisywanie znalezionych zdjęć na swoim koncie, dzięki czemu nie zapełniamy dysku swojego komputera. Za pośrednictwem portalu Tumblr znalazłam sporo ciekawych projektów, zdjęć, obrazów, które stały się inspiracjami dla moich projektów.

 

kubistajustyna-2

zaprezentowała i skomentowała Natalia Kubaszczyk
Portal internetowy www.futu.pl to świetny przykład uniwersalnego układu strony magazynu informacyjnego.
Gazeta i portal internetowy, nieznacznie się między sobą różnią.
Stronę główną można potraktować jako czołówkę magazynu a klikane „kafle”, które prowadzą nas do kolejnych ciekawostek, symulują przewracane strony. Za serce chwyta mnie proste menu, które składa się z  siedmiu kategorii artykułów ( design/brand/travel…). Powracam do tej strony wielokrotnie ze względu na jej treść i estetykę, która zdecydowanie mnie przyciąga i wprawia w dobry nastrój.

 

 

 genialne rozwiązanie!

BU_Marta_Weglarska_prezentacja_stronyinternetowe-7

zaprezentowała i skomentowała Marta Węglarska
Polona – projekt Biblioteki Narodowej, udostępniający teksty literackie i naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, grafika, fotografie, nuty oraz mapy.Ogromny zbiór dokumentów udało się zaprezentować przejrzyście dzięki zastosowaniu m.in.:
– odpowiednio zaprojektowanego gridu, który umożliwia przejrzyste prezentowanie dokumentów na stronie
– oszczędnej kolorystyki i elementów nawigacji
– czytelnych ikonek i nazwy kategorii dokumentów w menu głównym
– wyszukiwarki na stronie
– możliwości przeglądania dokumentów strona po stronie
– możliwości utworzenia własnych zbiorów.

 

 

zła czytelność

na sam koniec kilka przykładów jak nie należy projektować strony www…

Analiza stron internetowych  Adam Szczyrba wzornictwo II rok 201

zaprezentował i skomentował Adam Szczyrba

 

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-3

zaprezentował i skomentował Kamil Kowalczyk
Strona Urzędu Miasta Nowy Tomyśl – natrafiłem na tą stronę przy okazji uczestnictwa w konkursie. Brakuje w niej hierarchii czytelności informacji, jest za dużo kolorów i niepotrzebnych ramek. Sama strona swoją stylistyką nie nawiązuje do miasta oraz nie zachęca do ponownych odwiedzin.

 

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-4

zaprezentował i skomentował Kamil Kowalczyk
Ronin – strona internetowa promująca zajęcia taneczne. Odwiedziłem ją jeden i ostatni raz. Ponownie już tylko w celu udokumentowania strony jako przykładu negatywnego projektu. Dlaczego negatywnego? Dominującą cechą tej strony jest nieczytelność: tekst zlewa się z tłem, teksty są raz wyśrodkowane, a raz wyrównane do lewej strony, menu z lewej strony przypomina reklamy znajdujące się poniżej, wszystko sprawia wrażenie niedopracowanego projektu graficznego.

 

 

BU_Katarzyna_Szczepańczyk-12-dlapilota

zaprezentowała i skomentowała Kasia Szczepańczyk
Wybrałam stronę http://www.dlapilota.pl jako przykład strony nieczytelnej, trudnej do przeglądania  ze względu na brak wyraźnej hierarchii czytelności spowodowanej:
– natłokiem informacji,
– stosowaniem takich samych wyróżnień wszystkich nagłówków znajdujących się na stronie
– zastosowaniem zbyt małej wielkości fontu.

 

 

BU_Marta_Weglarska_bilblioteka-publiczna-w-dabrowie-gorniczej

zaprezentowała i skomentowała Marta Węglarska
Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej www.bibliotekadg.pl/ )
Stronę www odwiedziłam tylko raz ponieważ:
– panuje na niej chaos (brak konsekwencji pod względem użytej kolorystyki, duża ilość okienek, bannerów, zdjęć)
– przedłużenie lub wypożyczenie książki za pomocą strony jest bardzo skomplikowane.

BU_Marta_Weglarska_prezentacja_stronyinternetowe-2

zaprezentowała i skomentowała Marta Węglarska
Kino Światowid – Odwiedzam często, ze względu na świetny repertuar kina, ale każda wizyta na tej stronie nie jest przyjemnym doświadczeniem…  Projekt graficzny nie odzwierciedla charakteru instytucji, panuje tutaj chaos wizualny, brakuje wyraźnej hierarchii czytelności a przeglądanie repertuaru nie jest łatwym zadaniem.

 

 

Beznazwy-1

zaprezentowała i skomentowała Magda Nedyńska
– strona BBFUN.pl to strona poświęcona informacjom dotyczącym wydarzeń organizowanych w Bielsku-Białej
– odwiedzam ją ze względu na rożnorodne i zawsze aktualne informacje
–  denerwują mnie ruchome reklamy mocno kontrastujące z czarnym tłem strony, rozpraszają i odciągają wzrok użytkownika od treści, których poszukuje.

 

 

przedziwne…

 

bioterapia

 

 

BU_Kamil_Kowalczyk_prezentacja_8X14-2

 

 

strony internetowe.indd

 

 

strony internetowe.indd

 

 

badanie użyteczności.indd

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s