Badania w projektowaniu

Projektant dla którego w centrum zainteresowania znajduje się człowiek-użytkownik pozyskuje o nim wiedzę z takich dziedzin, jak: psychologia, socjologia, etnografia, antropologia oraz nauki kognitywne. Są to dyscypliny naukowe dostarczające usystematyzowanej wiedzy na temat funkcjonowania człowieka w otaczającej go rzeczywistości społecznej.Korzystanie z istniejącej wiedzy jednak nie zawsze jest wystarczające do podjęcia decyzji projektowych. Stąd pojawiła się potrzeba prowadzenia badań ściśle związanych z tematem projektu.

Projektanci, współpracując z badaczami, czerpiąc informacje z ich doświadczenia i wiedzy, wprowadzili w proces projektowy badania, które podobnie jak w badaniach naukowych pełnią trzy podstawowe funkcje:

 1. Opisywania rzeczywistości
  Poznanie docelowego użytkownika, jego nawyków, potrzeb, otoczenia, występujących problemów.
 2. Wyjaśniania
  Rozumienie przyczyn zachowań użytkowników.
 3. Przewidywania
  Wiedza na temat tego, w jaki sposób użytkownik będzie zachowywał się w kontekście proponowanego rozwiązania projektowego.
  Różnica pomiędzy badaniami naukowymi a w projektowaniu dotyczy przyczyn podejmowanych działań badawczych. W nauce badacz bada, by poszerzać wiedzę, w projektowaniu badania stanowią część procesu projektowego i ich rezultaty pozwalają na lepsze podejmowanie decyzji projektowych lub na ich weryfikację.

Korzystanie z metod badawczych niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają one projektantowi na ocenę sytuacji, zdarzeń w sposób bardziej obiektywny, nie tylko ze swojego punktu widzenia, ale również użytkownika, dla którego przygotowywane jest rozwiązanie projektowe. Takie podejście pozwala uzyskać lepsze rezultaty, czyli większą pewność, że projektowane produkty, usługi będą używane tak jak zakładał projektant.
Badania w projektowaniu stanowią integralną część procesu projektowego. Mają one różny charakter i wykonuje się je wielokrotnie, co pozwala na ciągłą weryfikację podejmowanych decyzji na różnych poziomach szczegółowości projektu. Proces projektowy nie zawsze ma charakter procesu ciągłego – często musimy się cofać, wprowadzać korekty i ponownie przechodzić ten sam etap. Istotą tego procesu jest szybkie reagowanie na zmiany, wnioski, które płyną z badań.

Uwzględnienie badań w procesie projektowym wiąże się z poszerzeniem składu zespołu projektowego o badaczy naukowych, którzy nie tylko potrafią dobrać odpowiednią procedurę badawczą, ale również przeprowadzić poprawnie analizę i interpretację wyników, która będzie prowadzić do właściwych wniosków. Współpraca pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin pozwala także na wymianę kompetencji, doświadczeń i różnych punktów widzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s