Nauka i badania naukowe

Nauka to system wiedzy który gwarantuje obiektywne poznanie rzeczywistości i może być rozpatrywany w dwóch następujących aspektach:

czynnościowym – poznanie naukowe
Poznanie naukowe, składa się na ogół czynności związanych z procesem zdobywania wiedzy. Jest to działalność badawcza prowadząca do tworzenia i rozwijania nauki zgodnie z procedurą badawczą zapewniającą obiektywne poznanie rzeczywistości.
treściowym – rezultaty poznania naukowego.

Rezultatem badań naukowych jest teoria naukowa, która wyjaśnia przyczyny zaistnienia danego zjawiska, porządkuje zdobytą wiedzę, wskazując na związki pomiędzy badanymi zdarzeniami. Jej opis jest precyzyjny i zawiera definicje szczegółowo opisujące wszystkie powoływane pojęcia oraz zawiera informacje o dodatkowych możliwościach pogłębiania danego tematu. Funkcją teorii, która stanowi zbiór praw naukowych, jest ukierunkowywanie badań i porządkowanie wiedzy przedstawiającej rzeczywistość w sposób obiektywny.
Badania naukowe, których przebieg jest regulowany zasadami zgodnymi z metodami naukowymi zapewniającymi metodologiczną poprawność prowadzonych czynności oraz uzyskanie wiarygodnych wyników, stanowią o rozwoju nauki. Treścią tego rozdziału jest prezentacja różnych aspektów badań naukowych, począwszy od celów poprzez ich funkcje i rodzaje, kończąc na procedurach związanych z ich prowadzeniem.1

Badania naukowe to systematyczne, obiektywne działanie w celu poznania i zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, które eliminuje przyjmowanie z góry określonych założeń czy przypuszczeń. Opiera się tylko na rzetelnym pomiarze, na podstawie którego dopiero można wysuwać wnioski. Jego przeciwieństwem jest metoda nienaukowa opierająca się na intuicji i przypuszczeniach. W badaniach naukowych oczywiście nie można całkowicie wyeliminować roli intuicji. Może ona stanowić impuls do dostrzeżenia danego tematu, nadającego się na przedmiot badania. Natomiast w dalszym postępowaniu wyklucza się już jej wpływ. Naukowiec wierzy w istnienie danego zjawiska dopiero po jego weryfikacji za pomocą metod naukowych, zapewniających metodologiczną oraz merytoryczną poprawność wykonywanych czynności oraz gromadzonych wyników.
W środowisku naukowym taką postawę nazywa się: sceptycyzm naukowca. Również język opisujący zdarzenia dotyczące badania ma szczególny charakter. Każde używane pojęcie ma ściśle określone znaczenie, bez pozostawienia możliwości jego różnej interpretacji. Udaje się to dzięki przeprowadzeniu operacyjnego definiowania pojęć, które odbywa się poprzez wyliczenie operacji, które wiążą się z występowaniem danego zjawiska. Na przykład: komunikat można określić jako czytelny, jeśli obserwator może odczytać jego treść z odległości 10 metrów.2
Podsumowując, badania naukowe charakteryzują się bardzo zdyscyplinowanym działaniem, zarówno jeśli chodzi o wykonywane czynności, jak i język, który je opisuje. Każdy element badania podlega określonym regułom.


przypisy

  1. J. Apanowicz, Metodologia ogólna, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „BERNARDINUM” Gdynia 2002, s. 13.
  2. J. J. Shaughnessy, E. B. Zechmeister, J. S. Zechmeister, Metody Badawcze w Psychologii, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002, s. 24–25.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s